LOKOMOTYWY PKP CARGO
spalinowa lokomotywa towarowa serii ST44
W połowie lat sześćdziesiątych zaistniała potrzeba szybkiej 'dizelizacji' polskich kolei, wobec braku dostaw nowych lokomotyw parowych (i sukcesywnej kasacji rzadszych serii parowozów), dziecięcego okresu elektryfikacji i braku możliwości podjęcia przez krajowy przemysł produkcji cieżkich spalinowych lokomotyw liniowych. Krajowe konstrukcje (SM30) oraz importowane lokomotywy (SM40/41) i wagony silnikowe (SN52/60/61) były konstrukcjami daleko przestarzałymi w stosunku do ówczesnej myśli technicznej w tym zakresie. Zaangażowanie środków w konstrukcje lokomotyw i wagonów silnikowych z przekładniami hydraulicznymi (SM25, SN80) było ślepą uliczką wobec braku możliwości zakupu licencji na wytwarzanie tych przekładni w kraju i braku środków na zakup tych przekadni za dewizy.
Impas przełamał import z Rumunii w miarę nowoczesnych lokomotyw spalinowych (seria ST43) oraz podjęcie przez krajowy przemysł prac konstrukcyjnych nad nowymi lokomotywami (późniejsza linia lokomotyw serii 45-47). Niestety - jak powszechna plotka głosi - rozwój konstrukcji dużych liniowych lokomotyw spalinowych w kraju z dużymi szansami na ich eksport był zbyt niebezpieczny dla ZSRR, który w miarę swoich możliwości blokował takie ruchy w krajach Obozu Wschodniego, w zamian oferując 'korzystne warunki' importu dużych ilości lokomotyw M62 (ST44) produkowanych przez Woroszyłowgradzką Fabrykę Lokomotyw. Ów import rozpoczął się w 1966 roku i trwał z różną dynamiką do lat 80-tych.
Cokolwiek by nie powiedzieć o konstrukcji lokomotywy ST44, to z pewnością jest to konstrukcja dość wytrzymała. Ostoja i ramy wózków stanowią konstrukcję z elementów skrzynkowych. Zespół napędowy (silnik i prądnica główna) umocowany jest na ramie stalowej, spoczywającej na ostoi lokomotywy i umocowanej z pomocą elastycznych podpór. Pudło opiera się na dwóch wózkach 3-osiowych w czterech punktach podparcia (w tych punktach przenoszone są pionowe obciążenia pudła na wózki). Elektryczne silniki trakcyjne zawieszone są systemem tramwajowym do ramy wózka. Moment obrotowy silnika trakcyjnego przenoszony jest na zestaw kołowy za pośrednictwem czołowej przekładni zębatej.
Sterowanie lokomotywy odbywa się w układzie elektropneumatycznym, umożliwiającym również sterowanie dwoma lokomotywami z dowolnej kabiny maszynisty (sterowanie ukrotnione).
Zasadnicza seria zaimportowanych ogółem lokomotyw liczyła 1113 egzemplarzy. Jedna lokomotywa (nr 1500 - typ fabryczny M63 - już skreślona ze stanu) posiadała wózki i silniki trakcyjne od lokomotyw mocniejszej serii, pozwalające jej na osiąganie większej prędkości maksymalnej (przy zwiększonej mocy silników trakcyjnych). W końcu ostatnia seria (nr nr 2001 do 2068) została zaimportowana specjalnie do obsługi linii szerokotorowych na terenie kraju (głównie LHS), chociaż obecnie część lokomotyw numeracji 20xx pracuje na torze normalnym i vice versa - część lokomotyw normalnotorowych pracuje na torze szerokim.
Przyszłość tej serii na PKP Cargo jest przesądzona, z uwagi na ich imponujące zużycie paliwa i oleju, oraz niezbyt korzystne oddziaływanie na tory. Na początku 2001 roku na stanie Cargo (czyli wyłączywszy LHS) pozostawało około 110 lokomotyw, niemniej większość z nich była już odstawiona bez zamiaru kontynuacji ich zatrudnienia. Poza tym trwa akcja wyciągania z krzaków i napraw dziesiątków egzemplarzy lokomotyw ST43, które już od 2000 roku w poszczególnych lokomotywowniach zaczynają z powodzeniem zastępować 'gagariny'.

Podstawowe dane techniczne:

układ osi: Co'Co'
długość ze zderzakami: 17550 mm
największa szerokość: 2950 mm
największa wysokość od główki szyny: 4616 mm
rozstaw osi skrajnych wózka: 4200 mm
rozstaw czopów skrętu: 8600 mm
masa w stanie służbowym: 116,5 t
nacisk zestawu kołowego na tor: 190,25 kN (19400 kG)
moc znamionowa lokomotywy: 1472 kW [2000 KM]
maksymalna siła pociągowa: 372,65 kN
moc jednego silnika trakcyjnego: 210 kW
prędkość konstrukcyjna: 100 km/h
rodzaj i typ silnika spalinowego: spalinowy, wysokoprężny, dwusuwowy, dwunastocylindrowy, typ 14D40
ciężar silnika spalinowego: 12580 kG
obroty silnika: nominalne: 750 obr./min
wymiary cylindra silnika spalinowego [średnica/skok tłoka]: 230 mm / 300 mm
rodzaj przekładni: elektryczna prądu stałego
typ prądnicy głównej: GP-312
typ silnika trakcyjnego: ED-107
napięcie pracy: 570 V
średnica kół: 1050 mm
system hamulca: Oerlikon
zapas paliwa: 3900 l

SMTS

(C) SMTS

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ