LOKOMOTYWY PKP CARGO
spalinowa lokomotywa uniwersalna serii SU46
W pierwszej połowie lat 70-tych przewozy pasażerskie wykazywały jeszcze tendencję wzrostową, podczas gdy odpowiedni tabor do tego typu przewozów - po zakończeniu produkcji serii SP45 - okazywał się ilościowo niewystarczający. PKP złożyły w Zakładach Metalowych im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu zamówienie na nową serię spalinowych lokomotyw liniowych, oznaczonych później na PKP jako SU46.
Zakłady HCP w budowie nowej lokomotywy wykorzystały rozwiązania konstrukcyjne sprawdzone w serii 45, a więc układ jezdny (wózki i silniki trakcyjne) i silnik spalinowy (produkcji włoskiej [FIAT]). Niewiele zmieniła się długość lokomotywy, chociaż kształt jej pudła został dostosowany do obowiązujących wtedy stylistycznych trendów - zlikwidowano wszelkie krzywe w linii pudła, zastępując je kątami prostymi, a ściany wyprofilowano w formie równych płaszczyzn.
Rozwiązaniem nowym w lokomotywie SU46, w stosunku do poprzednika, była niewątpliwie prądnica ogrzewcza, dzięki czemu wyeliminowano podstawową wadę wcześniejszych lokomotyw pasażerskich - usterki kotła grzewczego. Z drugiej jednak strony w czasie zimnej pogody, przy zastosowaniu elektrycznego ogrzewania większej ilości wagonów, lokomotywa osiągała słabsze parametry jezdne.
Wysokoprężny czterosuwowy silnik spalinowy typu 2112-SSF napędza prądnicę główną GP846Bl o napięciu znamionowym 725 V, zasilającą elektryczne silniki trakcyjne LSm-403 produkcji wrocławskiego Dolmel-u. Lokomotywa ma układ osi Co'Co', co oznacza, iż posiada dwa wózki trzyosiowe, a każdy zestaw kołowy każdego wózka jest napędzany oddzielnym silnikiem trakcyjnym. Silniki zawieszone są systemem tramwajowym 'za nos'.
W latach 1974-1978 wyprodukowano ogółem 52 egzemplarze serii SU46, które przejęły obsługę wyżej kwalifikowanych pociągów na niezelektryfikowanych liniach. W 1985 roku PKP złożyło zamówienie na dalsze egzemplarze tej serii, lecz na stanie pojawiły się zaledwie dwie nowe lokomotywy (nr nr 053 i 054). Przyczyny zaniechania dalszej produkcji i zamówień należy chyba szukać w podpisanym kontrakcie z Rumunią na dostawę pasażerskich lokomotyw serii SP32. Dwie ostatnie lokomotywy serii SU46 różnią się nieznacznie wyglądem zewnętrznym od swoich poprzedników z ubiegłego dziesięciolecia.
Obecny ilostan tej serii to zaledwie dwie trzecie ogółu kupionych lokomotyw. W ostatnich latach z uwagi na zastrzeżenia strony niemieckiej co do lokomotyw ST43, niespodziewanie największą robotą dla SU46 na sieci stała się obsługa przygranicznych pociągów towarowych pomiędzy Węglińcem, a Horką (RFN).

Podstawowe dane techniczne:

długość ze zderzakami: 18 990 mm
największa szerokość: 3 034 mm
największa wysokość od główki szyny: 4 292 mm
masa w stanie służbowym: 105 000 kg
nacisk zestawu kołowego na tor: 17,5 T (171,6 kN)
maksymalna siła pociągowa: 310,9 N
moc znamionowa lokomotywy: 1 656 kW (2 250 KM)
typ przekładni: elektryczna prądu stałego
napięcie znamionowe prądnicy głównej: 725 V
typ prądnicy grzewczej: LCP-400 (Dolmel Wrocław)
napięcie znamionowe prądnicy grzewczej: 3 000 V
prąd znamionowy: 133,3 A
zapas paliwa: 4 200 dcm3
prędkość konstrukcyjna: 120 km/h
obroty silnika spalinowego: znamionowe: 1 500 obr./min.; biegu jałowego: 700 obr./min.
średnica kół: 1 100 mm
system hamulca: Oerlikon

SMTS

(C) SMTS

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ